close
تبلیغات در اینترنت
راز سر به مهر در دل اروند ايثارگر|صفحه نخست

پشتیبانی


به ايثارگر خوش امديد
اين وبسايت ازمايشي قرار گرفته است و در حال حاضر در حال اماده سازي مي باشد.از اين که ما را به خاطر اين کم کاري تحمل ميکنيد.بينهايت از شما سپاس گزاريم.

مدير سايت

معرفي و اخبار سايت
تبليغات

راز سر به مهر در دل اروند

 

   شهدای گمنام، شهدای جاوید‌الاثر و شهدای مفقودالجسد، از اصطلاحاتی است که علاوه بر بار معنایی لغوی دارای گستره مفهومی عمیقی است که با تاریخ و فرهنگ و عواطف ملت ایران پیوند خورده است.دوران دفاع مقدس دارای ابعاد مختلفی است که ویرانی و خسارت مالی و جانی شهروندان و رزمندگان و تخریب زیر‌بناهای حیاتی اقتصادی یک روی آن است و شجاعت، از‌خودگذشتگی، ولایت‌مداری، دین، کشوردوستی و خلق آثار بدیع زندگی را در آن می‌توان دید.دفاع در مقابل دشمن که با حمایت بسیاری از کشورهای جهان جنگی هشت‎ساله را مقابل انقلاب نو‌پای اسلامی به‎وجود آورد و جلوگیری از نفوذ آن دارای آثار مختلف سیاسی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی و دینی بوده و تشییع و تدفین شهدا هم یکی از آثار فرهنگی آن است.

  اوقتی خبر شهادتش را شنیدم گفتم: «بهتر» +فیلمین روزها که تا پایان سال مشغله های بسیاری داریم و همه دغدغه مان به پایان رساندن زودتر این روزهای شلوغ مان است تا بتوانیم به راحتی بار سفر ببندیم و از شهرهای شلوغ مان به دامان طبیعت پناه بریم ،؛ عده ای هم هستند که بار سفر آسمانی را می بندند که شاید یادآور روزهای شیرین حرکت کاروان های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس به سوی جبهه ها باشد. راهیانی که به سفر نورانی می روند و با گذاشتن همه تعلقات مادی و تمایلات نفسانی در دیار و شهرشان، خود را به منطقه هایی می رسانند که در وسعت نور قرار گیرند تا شاید رستگار شوند و به این جهت به ایشان راهیان نور می گویند.

سالهاست که در ایام نوروز و تعطیلات گرانبهای آن، که شاید بهترین فرصت برای گردشگری و تفریح باشد، مردمان بسیاری به فکه، طلائیه، شلمچه و مناطقی می روند که جز تلی از خاک و غربت چیزی را نمی توان یافت. البته این چشم ظاهر بین ماست که غیب را نمی نمایاند و آنهایی که پا در این سفر گذاشته اند خود بهتر می دانند که چه ها دیده اند و شنیده ها دارند.

در این ایام وقتی که به پادگان دو کوهه می رسی آنچه که تو را به سوی خود می خواند حسینیه حاج همت است که هنوز بوی همت ها را می توانی در آن استشمام کنی و وقتی که به شب می رسی صدای ضجه های نیمه شب رزمندگان اسلام را در برابر خدایشان حس می کنی و دوست داری تو نیز با خدای خویش عهدی آنچنان ببندی. عهدی که از ازل به آن لبیک گفتیم و وفاداران حقیقی آن بچه های همین مرز و بوم شدند.

و چه حالی دارد گردان تخریب دوکوهه! آنجا که جز یک حسینیه نیمه ساز هیچ نمی بینی، اما به وضوح خود را در برابر حق تعالی قریب المسافه می یابی و سکوهایی که محل چادر عاشقان طریق بودند، امروز سکوی پرتابی برایمان به آسمان می شوند.آنگاه که به قتلگاه فکه می رسی با ندای آسمانی " فاخلع نعلیک" بی اختیار کفش های زیبای نوروزت را از پای در می آوری و خودت را در بهشتی که محمل رجعت "سید مرتضی" شد، در می یابی. بهشت آنجاست که دیگر زرق و برق های این دنیا نباشد و اگر بدانی آن را در قتلگاه 120 شهید فکه خواهی یافت.

امااروند، رودی خروشان و نا آرام، رودی که تنها افرادی می توانستند از سیم خاردارها و موانع خورشیدی تعبییه شده در ساحل آن عبور کنند؛ که در سیم خاردار نفس خود گیر نکرده بودند، اینجا اروند است، رودی که هر چیزی را که در مسیرش باشد می برد، حتی دل را.نمی دانم چرا دوباره دگرگون شده ام، چرا دوباره در هوای اروند بی قرارم و هوایی شده ام، این شیدایی من در کنار اروند از چیست، اما می دانم که در کنار این رود خروشان رازی نهان است، رازی که به گوش دل می گوید، شهید گمنام هوا از عطر تو غوغاست، میدانم که اینجایی؟ می دانم که اینجایی؟ عزیزم سایه ات پیداست، می دانم که اینجایی؟ میدانم که اینجایی؟

این راز، رازی سر به مهر در دل اروند است که می گوید، مرا در منزل جانان چه جای عشق چون مرد است، دلم آواره دریاست، می دانم که اینجایی؟ می دانم که اینجایی؟ بساط امن و آسایش به بی صبری نمی ارزد، بیا تا مهلتی با ماست، می دانم که اینجایی؟ می دانم که اینجایی؟این راز، رازی جاویدان از شهدای غواص و گمنام والفجر 8 است که به گوش زائران راهیان نور حاضر در این منطقه زمزمه می کند، به خون سجاده رنگین کردم از فرمان پیر خود، که وقت عاشقی نالان می دانم که اینجایی؟ می دانم که اینجایی؟

نسیم جان نواز کربلای شلمچه تو را به صحن و سرای ارباب می برد و اگر ذره ای ایمان به غیب داشته باشی یاران کربلایی امام حسین (ع) را با تمام وجود احساس خواهی کرد و خواهی دانست که هنوز سیطره ما بر مرزهای اعتقادی و جغرافیایی مان، بر وجود این زندگان حقیقی است که پا برجاست.و اما طلائیه و سه راهی که بالاترین و نزدیک ترین محل اتصال به آسمان شد و شهادت زیباترین نامی بود که برای این سه راهی انتخاب شده بود. آری سه راهی شهادت جایی بود که دیگر جا پایی جز پیکر شهدا برای گذشتن از آن نمی توانست یافت و هر که خواست آسمانی شود خود را زیر پای دیگری قرار داد و این رازی است سر به مهر که گشوده نخواهد شد.

امروز یعنی بیستم اسفند ماه که به روز ملی راهیان نور نامگذاری شده است از جنس نامگذاری های دیگر نیست، چرا که این حرکت عظیم روز نمی شناسد بلکه در هر سرزمین و هر زمانی اگر بخواهی کربلا را خواهی یافت و رو به سوی نور، راهی خواهی شد و به قول سید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی که می سرود :«بسيجي عاشق كربلاست و كربلا را تو مپندار كه شهري است در ميان شهرها و نامي است در ميان نام‌ها. نه! كربلا، حرم حق است و هيچ كس را جز ياران امام حسين (علیه‌السلام) راهي به سوي حقيقت نيست... ما سرگردان‌های مدار نفس را چه می‌رسد كه از ستارگان كهكشان حسين (علیه‌السلام) سخن بگوييم؟ ما را چه می‌رسد كه از ساكنان حريم قدس و شاهدان محفل قدس سخن بگوييم... كربلا، ما را نيز در خيل كربلاييان بپذير. ما می‌آییم تا بر خاک تو بوسه زنيم و آنگاه روانه ديار قدس شويم...»

آری. بیش از این قلم به گزاف نرانیم و چه بهتر که این نقل را از سخنان گوهر بار مقام معظم رهبری بخوانیم و آرزوی توفیق این سفر روحانی را برای همگان از میزبانان حقیقی و استخوان های بر جای مانده و مدفون در آن سرزمین خواستاریم.

گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در میان کاروان های راهیان نور:

چرا به دوکوهه آمدم؟
این پادگان «دوکوهه» و سرزمین شاهد فداکاری ها، اخلاص ها، ایمان ها و روحیه های مالامال از امواج صفا و طراوتی است که از جوانان مؤمن بسیجی و فداکار بروز کرده است. از طرفی آغاز سال جدید شمسی و فصل بهار نیز هست. امسال بهار طبیعت که آغاز سال ایرانی ماست با بهار معنویت همراه شده است؛ بجاست این روزهارا از لحاظ تقارن زمانی از جمله پدیده های کمیاب دوران خودمان به حساب بیاوریم. بنده هم مثل قطره ای در این دریای خروشان به قصد اظهار ارادت و اخلاص به آن دل ها و جان ها و روح های پاکی که بعضی شهید شدند و بعضی بحمدالله زنده اند و در این فضا و منطقه آزمایش های بزرگ صدر اسلام را دوباره تکرار کردند، به این جا آمده ام.

بعضی انسان ها از حقایق غفلت می کنند و بعضی دل های ناپاک، از غفلت دل ها سوءاستفاده می کنند و مقاصد شیطانی و اهداف پلید را در فضای غفلت از حقایق، منتشر می کنند. هر دلی که برای حقیقت احترام قائل است، هر انسانی که برای معنویت، صفا، اخلاص و انسانیت ارزش قائل است، باید این طور مکان ها و خاطره ها را همیشه عزیز بدارد. این وظیفه همه ماست و امیدوارم که این تجمع شما برادران و خواهران در این مکان که نموداری از احساسات ملت ایران است پاسخ یاوه گویان را بدهد .(در جمع راهیان نور در پادگان دوکوهه نهم اردیبهشت 1381)

اگر شهدا نبودند...
امروز شرکت من در مجموعه زایران خاک خونین شلمچه، برای بزرگداشت یاد و نام شهیدان عزیز و مردان بزرگی است که با خون خود، با جهاد و همت خود، با عزم و اراده خود، نام شلمچه و خرمشهر و خوزستان و ایران را در تاریخ، بلند کردند.ملت ایران در دوره معاصر، هرچه عظمت و عزت در دنیا دارد، به برکت خون رزمندگانی است که در این سرزمین های خونین، حضور پیدا کردند و جان خود، سلامت و جوانی خود را برای اسلام، برای ملت و میهن شان در طبق اخلاص گذاشتند و تقدیم کردند. ایران، امروز هرچه دارد و در آینده هرچه بدست بیاورد، به برکت خون این شهیدان است. اگر این شهدایی که شلمچه، یادگار آنها واین بیابان های خونین، حامل نشانه های آنهاست، نبودند، امروز در این کشور، از استقلال ملی، از شرف ملت، از اسلام و از هیچ چیز ایرانی، نشان برجسته ای نبود؛ اینها در مقابل دشمن مهاجمی که بدون کمترین ملاحظه ای به مرزهای جغرافیایی و مرزهای اعتقادی حمله کرده بود، ایستادند.(دیدار با مردم شلمچه هشتم فروردین1378)

سرزمین مقدس
من این سرزمین را یک سرزمین مقدس می دانم. این جا نقطه ای است که ملائکه الهی که شاهد فداکاری مخلصانه این شهدای عزیز بودند، به این جا تبرک می جویند. این جا متعلق به هر کسی است که دلش برای اسلام و برای قرآن می تپد. این جا متعلق به همه ملت ایران است. دل های همه ملت ایران، متوجه این نقطه، این بیابان و همه این مناطقی که شاهدفداکاری های جوان ها بوده است. شما که این جارا گرامی می دارید، خوب می کنید؛ آمدن شما و احترام به این نقطه، بسیار بجا و بسیار کار صحیحی است. بنده هم خواستم به ارواح طیبه شهیدان و به نفس های معطر جوانان مؤمن، تبرک بجویم و به این عزیزان احترام کنم؛ من هم آمدم در جمع شما شرکت کردم. (دیدار با مردم شلمچه- هشتم فروردین 1378)

منبع:دروازه ورود به بهشت

نويسنده: admin | تاريخ : دو شنبه 25 / 12 / 1393 بازديد : 127
نظرات پست

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب مرتبط