close
تبلیغات در اینترنت
راهیان نور بزرگترین پروژه انتقال فرهنگ عاشورایی ايثارگر|صفحه نخست

پشتیبانی


به ايثارگر خوش امديد
اين وبسايت ازمايشي قرار گرفته است و در حال حاضر در حال اماده سازي مي باشد.از اين که ما را به خاطر اين کم کاري تحمل ميکنيد.بينهايت از شما سپاس گزاريم.

مدير سايت

معرفي و اخبار سايت
تبليغات

راهیان نور بزرگترین پروژه انتقال فرهنگ عاشورایی

 

   دفاع مقدس یکی از حساس ترین و تاثیرگذارترین برهه ها در تاریخ جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود که نقشی بی بدیل و غیر قابل اغماض در تثبیت نظام اسلامی ایفا کرد و موجب رشد و بارور شدن نهال انقلاب شد. هشت سال جنگ تحمیلی که در اوان تاسیس نظام جمهوری اسلامی رخ داد و به تعبیر امام خمینی (ره) در آن تمام دنیای کفر در برابر حق قرار گرفتند زمینه را برای تثبیت جایگاه و موقعیت نظام نوپای اسلامی فراهم کرد و به تمام دنیا نشان داد که این نظام در دل مردم جای دارد و پایه های آن در ایمان مردم ریشه دارد.مقام معظم رهبری دفاع مقدس را به عنوان یک گنج عظیم فرهنگی نام برده است و وظیفه ما در قبال این گنج عظیم حفظ و انتقال آن به نسل های بعدی می باشد.

منبع: دروازه ورود به بهشت

 

      عاشورا و مکتب حسینی، اسلام را در طول 1400 سال بیمه کرده است و باید گفت که رزمندگان با استفاده از فرهنگ و قیام عاشورا و بازسازی حادثه عاشورا در هشت سال دفاع مقدس حماسه‌‌آفرینی کردند.دفاع مقدس تداوم راه عاشوراست و دشمنان نیز به همین دلیل به انحای مختلف سعی دارند با دفاع مقدس و آرمان‌ها و ارزش‌های آن مقابله کنند.مسئولان، نخبگان و مردم هر کدام وظیفه‌ای دارند و با توجه به دستورات اهل بیت(ع) و پیروی از منویات مقام معظم رهبری باید همگی وظیفه‌مان را به خوبی بشناسیم. تقابل جبهه حق و باطل در هر زمان و دوره‌ای با روش‌ها و تکنیک‌های متفاوت رخ داده است و این جدال تا قیام قیامت ادامه خواهد داشت.جنگ امروز دشمنان، جنگی همه‏جانبه و در حوزه‌های مختلف اقتصادی،‌ سیاسی، فرهنگی و ... علیه ملت ایران است و در جنگ کنونی، هر کس در هر جایگاهی در مقام مقابله و رزم با دشمنان می‌تواند، نقش‌آفرین باشد.

    دشمن‌شناسی در جنگ نرم امروز بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که تنها در این صورت است که راه را از بیراهه شناخته و به خطا نمی‌رویم.باید بدانیم که خط درگیری ما با دشمنان کجاست و دوستانی که دشمن تلقی می‌شوند و دشمنانی که دوست فرض می‌شوند را به درستی بشناسیم.دشمنان تمام توانشان را گذاشته‌اند تا ما را زیر خیمه خود کشانده و از زیر خیمه و چتر الهی دور کنند؛ بنابراین باید مراقب باشیم و خیمه‌های حق و باطل را بشناسیم تا مبادا به دلیل غفلت از خیمه حق جدا نشویم و به خیمه باطل نپیوندیم.

     سبک زندگی غربی اکنون بلای جان زندگی اسلامی شده است و در مدارس، ادارات، مغازه‌ها، کوچه و خیابان دیده می‌شود.باید ‌بدانیم که فرهنگ زندگی غربی گرگی درنده است و دشمنان سعی دارند تا فرهنگ پست زندگی غربی را در جامعه ایرانی و اسلامی رواج دهند.باید سبک زندگی اسلامی‏مان را علاوه بر محافظت، تقویت کنیم و نگذاریم احدی به سبک زندگی اسلامی و الهی‏مان خدشه‌ای وارد کند.اردوهای راهیان نور عامل پیوند و عدم گسست نسل‌های امروز انقلاب با نسل اول انقلاب که عموماً پدران و برادران بزرگ‏تر نسل امروز هستند، از لحاظ معنوی و فرهنگی و انتقال ارزش‌های آفریده شده در دفاع مقدس است.

   اردو‌های راهیان‌ نور میدانی بزرگ برای گردهمایی تفکرات مختلف به‌ منظور دست‌یابی به هدف آرمانی و چرایی به‌ وقوع پیوستن دفاع مقدس همراه با معنویت است بهره‌گیری از راویان باتجربه از سرمایه‌های ارزشمند اردوی‌های زیارتی راهیان‌ نور بوده که با حضور خویش نقش بسزایی را در شکل‌گیری افکار و برداشت معنوی و صحیح‌تر زائران از مناطق عملیاتی به ویژه برای افرادی که برای نخستین‌بار عازم مناطق جنگی می‌شوند بر عهده دارند.زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا جزو برجسته‌ترین هدف‌های برپایی کاروان‌های راهیان‌نور است.شناختی که زائران از فرهنگ ایثار و شهادت به واسطه حضور در راهیان‌ نور به دست می‌آورند، بسیار ارزشمند بوده و دقیقاً بر طبق پیگیری و دنباله‌گیری آرمان‌های انقلاب اسلامی و رساندن پیام شهدا است.

      راهیان نور به تصویر کشاننده رشادت‌های یاران و سربازان معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) برای نسل کنونی است، راهیان‌ نور به زائران یادآوری می‌کند که آنها نیز توانایی دارند تا در تمام سختی‌هایی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم، همچنان هم‌پیمان، یار و یاور رهبر بوده و همانند شهدا امامزادگان عشق در آینده شوند.فرهنگ عاشورا با پیام‌رسانی حضرت سجاد(ع) و زینب کبری(س) بعد از قیام امام حسین(ع) در سال 61 هجری به نسل بعدی تا به امروز منتقل شده است.پروژه انتقال فرهنگ جهاد، شهادت و ایثار رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس نیز امروز با شیوه انتقال فرهنگ عاشورایی و اقتباس از عاشورا و کربلا با اجرای کاروان راهیان نور در ایران اسلامی بعد از دفاع مقدس انجام می‌شود.امروز انتقال فرهنگ جهاد، شهادت و ایثار رزمندگان اسلام به نسل‌های بعد از دفاع مقدس که حماسه آنان را در شلمچه و طلائیه ندیده‌اند ضرورتی انکارناپذیر است.

     با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری که شلمچه قطعه‌ای از بهشت و طلائیه تداعی کننده جنگ خیبر است می توان اذعان نمود که در این برهه از تاریخ قطعه‌ای از بهشت در شلمچه به وجود آمده است تا مسئولان و متولیان فرهنگ جهاد، شهادت، ایثار و مقاومت و فرماندهان دفاع مقدس به عنوان راویان نسل اول، در راستای مقابله با جنگ نرم دشمن، مفهوم «ندای هیهات من‌الذله» را برای نسل حاضر تبیین کنند.  اجرای برنامه کاروان راهیان‌نور مهمترین ابزار برای مقابله با جنگ نرم دشمن می باشد، دشمن بعد از شکست در جنگ سخت با اسلام و نظام جمهوری اسلامی امروز با تمام توان از جبهه گسترده‌تر و پیچیده جنگ نرم به مصاف جمهوری اسلامی آمده است اما در مقابله با فرهنگ جهاد، شهادت، ایثار و فداکاری محکوم به شکست است. تاریخ پرفراز و نشیب جهان، تاکنون تقابل جبهه‌های حق و باطل و اسلام و کفر را به فراوانی شاهد بوده است.

       این اردوها عامل زنده نگه‌ داشتن یاد و نام رزمندگان و شهدای دفاع مقدس است، باید باورها، عقاید و ایمان این بزرگواران که فضیلت‌های انقلاب هستند را بشناسیم و الگوی زندگی خویش قرار دهیم.دفاع مقدس همچنان باقی بوده، اما به اقتضای زمانه و پیشرفت‌های گوناگون بشر، شکل آن متفاوت شده است.امروز به لحاظ تکنولوژیک، جنگ‌ها به تمام معنا نرم‌افزاری و رسانه‌ای شده‌اند و به همین لحاظ جنگ و طبعاً‌ دفاع نه تنها به داخل شهرها، بلکه به خانه‌ها کشیده شده است؛ بنابراین باید با شناخت دقیق دشمنان که در چهره‌های مختلف وارد منازل ما شده‌اند به جنگ آنها رفت.

      این فرهنگ و نظام معنوی فکری است که انسان را از تعلقات دنیایی دور و جدا می‌کند و دورنمای واقعی خودش را که در سعادت اخروی است، می‌بیند به سادگی و راحتی از آنچه که تمایلات دنیایی است می‌گذرند و دشمنان ما این را فهمیده‌اند.دشمنان سعی کرده‌اند که فرهنگ شهادت و ایثار را یا از بین ببرند و یا در مسیر انحرافی قرار دهند.نابودی فرهنگ امکان ندارد؛ از این رو، به شکل دوم یعنی انحرافی و در قالب‌های افراطی‌گری و خشونت که به شکل سلفی‌گری و وهابی‌گری و القاعده است، این فرهنگ معنوی و زیبا را به شکل خشونت‌آمیز و آن‏گونه که خودشان فکر می‌کنند، جلوه و بروز می‌دهند و طبیعتاً باعث انزجار غیرمسلمان از مسلمان می‌شوند.یکی از بهترین راهکارها، افزایش بصیرت و تعمیق معنویت است که باز هم یکی از بهترین شکل‌هایی که می‌توان به جنگ نرم رفت، حلقه‌های صالحین است و یکی از شکل‌های عملی آن حضور در اردوهای راهیان نور است.

    سرزمین راهیان نور دو اثر را برای همه ما داشته است یک اثر در حوزه فردی و شخصی و اثر دیگر نیز در حوزه مسائل رویکردی، مدیریتی و باورهای ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی است و در این سفر معنوی باید این فرصت‌ها فراهم شود.باید در این دو مورد معرفت و شناخت بیشتری نسبت به دفاع مقدس پیدا کنیم. انقلاب ما انقلاب عظیم و بزرگی بود و وقتی که این انقلاب را با بقیه جنبش‌ها مقایسه می‌کنیم به لطف خداوند و برکت خون شهدا و با توجه به اخلاص امام که جز برای خدا کلامی بر زبان جاری نمی‌کرد و گامی نیز برنمی‌داشت انقلاب ما به سرعت به پیروزی رسید.

     در الجزایر قبل از انقلاب ما بیش از یک میلیون کشته دادند ولی به نتیجه‌ای نرسیدند. این انقلاب به برکت امام و خون شهدا و تحقق وعده‌های الهی به سرعت به پیروزی رسید.دوران دفاع مقدس در این ۸ ساله فرصتی را فراهم کرد که خیلی از باورهای خود که شنیده و مطالعه کرده بودیم و وعده‌های الهی و آیات و روایات بودند تحقق پیدا کند.در دفاع مقدس شرایطی فراهم شد که فرهنگ اهل بیت و عاشورا را در قرن مادیات و دنیاگرایی دیدیم.جوانانی که در آمریکا در حال تحصیل بودند و جوانانی که در روستاها کار می‌کردند برای دفاع از کشور و انقلاب با هم جمع شدند و از کیان جمهوری اسلامی ایران دفاع کردند.دفاع مقدس درس شجاعت، اخلاص، محبت، گذشت، مقاومت و ایثار را به همه یاد داد که اگر منطبق بر سنت‌های الهی حرکت کنیم بدون در نظر گرفتن اینکه دشمن چه کسی است می‌توانیم با توجه به معیارها و در مدار سنت‌های الهی بر آن غلبه کنیم و پیروز شویم.

    اگر امروز آوازه انقلاب اسلامی و آثار و برکت آن در دنیا و خاورمیانه دیده می‌شود این موضوع به تلاش‌های فعالیت‌های دیپلماسی نیست اگر امروز ما دارای یک قدرت ملی هستیم و ۱+۵ که دشمنان قسم خورده ما هستند در ۸ سال دفاع مقدس در سرزمین خوزستان به دنبال براندازی نظام بودند و ما را به رسمیت نمی‌شناختند امروز حاضرند پای میز مذاکره بنشینند به خاطر دیپلماسی ما نیست بلکه به خاطر جوانانی است که جان خود را از دست دادند و شهید شدند، جانباز و یا قطع نخاع شدند.اگر امروز نظام اسلامی مستحکم ایستاده است فرهنگ دفاع مقدس نشان داد که ما برای نتیجه نیامدیم بلکه برای باورها و ارزش‌ها آمده‌ایم.

    اگر این فرهنگ در تمام سطوح کشور جاری شود نه مشکلات اقتصادی، اجتماعی و تحریم‌ها هیچ خطری نیستند بلکه تمامی آنها از بین خواهند رفت.مقام معظم رهبری به فرهنگ تأکید دارند و باید به سمت حل مشکلات فرهنگی و توجه به سنت‌های الهی و فرهنگ دفاع مقدس برویم.اگر زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا با عنوان یادواره و بازدید نسل‏های جوان امروز از دلاورمردی‌های شهدا نبود، همه آن رشادت‏ها به فراموشی سپرده می‏شد.صیقل دادن دل جوانان نتیجه حضور آنان در سرزمین نور می باشد نه تنها جوانان بلکه کسانیکه که در جبهه حضور داشتندوقتی پا به این سرزمین می‏گذارند، احساس نیاز می‏کننداز شهدا تقاضا داریم تا شفاعتمان کنند و امروز باید دعا کنیم تا در مسیری که شهدا طی کردند، ثابت قدم بمانیم و رهروان خوبی برای آن بزرگواران باشیم.

     خرمشهر یادآور رشادت و isaargar.rzb.ir" title="ایثارگر">ایثارگری‌های جوانان ایران اسلامی است، شهدا با isaargar.rzb.ir" title="ایثارگر">ایثارگری خود موجب شده‌اند تا امروز جوانانمان دلداده خاک‌های مناطق عملیاتی شوند و خود را مقید بدانند که در این مناطق حضور داشته باشند.اگر اینجا را میقات یاران شهیدان بنامیم شاید اشتباه نکرده باشیم. این سرزمین را شاید بتوان کاروانسرایی در مسیر بهشت نامگذاری کرد. بسیاری از یاران ما، عزیران ما و فرزندان شما از اینجا به بهشت رفتند. لذاست که این سرزمین برای همه ما مقدس و برای همه ما عطر آگین است.اینکه هر سال عزیران رنج سفر را متحمل می شوند و به این سفر می آیند برای چیست؟ چرا در بیابانی که جز خاکریز ندارد این قدر شوق بر انگیز است. این قدر فضایی را ایجاد می کند که دلها برای آن پر می کشد. دلیل آن چیست؟ چه پیامی درک کنیم و آن را به دیگران منتقل کنیم؟ اگر این پیام را به خوبی درک و منتقل کنیم شاید آن چه که هدف این زیارت است به خوبی ممحقق شود. بدون شک حرکتی که مردم ما ایجاد کرده است، حرکت بزرگ در پاسخ به ندای پیامبر اکرم (ص) است. پاسخ به دعوت خدا.

    ملت ما وقتی این باور را دانست و این دعوت پیامبر را اجابت کرد با انقلاب اسلامی حیات تازه پیدا کرد و آموزه های قرآنی را تجربه کرد که اگر دعوت خدا را اجابت کند حیات جدید پیدا می کند. ملت ما این توفیق را داشت که این دعوت را به خوبی اجابت کند. نمونه آن بیش از ده ها و صدها هزار شهیدی است که در راه انقلاب اسلامی تقدیم نموده است.قرآن فرموده است ما پیامبری را نازل نکردیم مگر آنکه شیاطین تلاش کردند تا در آرمان‌های آن پیامبر اخلال کنند، شیاطین از اهرم‌های زیادی برای متوقف کردن آرمان‌های پیامبران استفاده کردند و می‌کنند؛ ملت ایران با انقلاب اسلامی به دعوت پیامبر و خدا لبیک گفت و امروز شیاطین برای متوقف کردن ملت ایران دست به کار شدند.ترساندن، مهمترین اهرم دشمن و شیاطین برای مبارزه با آرمان‌های پیامبران الهی است، تهدید و گزینه نظامی اهرم دشمن برای مقابله با آرمان‌های ملت ایران است، اما قرآن از زبان شهدا به ما پیغام داده که نه بترسید و نه نگران باشید بلکه مقاومت کنید چرا که پیروزی از آن شماست.

 

     دشمن می‌خواهد با ترساندن ملت ایران مانع پیشرفت ملت ایران شود، آنها از تهدیدات کهنه‌ای چون گزینه نظامی حرف می‌زنند در حالیکه شهدای ما ثابت کرده‌اند که ما مقاوم هستیم.۸ سال دفاع مقدس مصداق تلاش دشمن برای متوقف کردن انقلاب اسلامی بود در مقابل دشمن ،برخی‌ها تردید به خود راه می‌دهند و متزلزل می‌شوند اما برخی دیگر مقاومت می‌کنند و در مقابل دشمن می‌ایستند لذا حضور ما در مناطق جنگی به این معناست که ما در مقابل دشمن می‌ایستیم و از آنها نمی‌ترسیم.

   باید فرهنگ دفاع مقدس را در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی و فرهنگی جاری کنیم و با همان تفکر عزت‌آفرین بسیجی تهدیدات اقتصادی را از بین ببریم چرا که دشمن امروز نگران تکثیر فرهنگ دفاع مقدس در عرصه‌های دیگر است.اقتصاد مقاومتی یعنی دفاع از پیشرفت و از بین بردن موانع‌های پیشرفت کشور؛‌ مقاومت یعنی دفاع از دستاوردها و پیشرفت‌های کشور و ما امروز باید در مقابل دشمن مقاومت کنیم. این تفکر بسیجی است که برای ما عزت‌آفرین بوده و موجب پیشرفت کشور می‌شود لذا ما باید از الگوی دفاع مقدس استفاده کنیم و همانطور که حضرت زهرا (س) در خطبه‌های خود فرمودند، مجاهدانه در مقابل دشمن بایستیم.

   آشنایی نسل جوان با حماسه آفرینی‌های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس یک ضرورت است که اعزام کاروان‌های راهیان نور به مناطق جنگی نقش موثری در این زمینه دارد.اعزام کاروان‌های راهیان نور به مناطق جنگی و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جوان تاثیر بسیاری در مقابله با اهداف جنگ نرم دشمنان و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جوان دارد که خوشبختانه طی سال‌های اخیر گام‌های ارزنده‌ای در این زمینه برداشته شده است.

    حضور نوجوانان و جوانان در کاروان‌های راهیان نور بهترین فرصت برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان می باشدکاروان‌های راهیان نور با هدف آشنایی جوانان با رشادت‌های رزمندگان و تجدید عهد و پیمان با آرمان‌های امام راحل و اطاعت‌پذیری کامل از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد.اعزام کاروان راهیان نور اقدامی فرهنگی و ارزشی است که این حرکت فرهنگی موجب می‌شود قشرهای مختلف مردم با فرهنگ ایثار و شهادت بیش از پیش آشنا شوند.

     مقوله راهیان‌نور در حقیقت تجویز نوعی واکسن برای بیمه شدن افراد برابر خطرات بوده و آنان را محفوظ نگاه می‌دارد.شهدا با از جان‌گذشتگی درس ایثار و فداکاری را به ملت آموختند، فرهنگ دفاع مقدس برگرفته از همان فرهنگ عاشورا بوده و باید با هویت‌یابی جوانان آنان را در برابر طوفان تهاجم‌های دشمنان حفظ کنیم معنویت‌ افزایی و بصیرت افزایی مهمترین بازدهی برپایی چنین اردو‌هاِی بوده که سبب ترویج بیشتر آرمان‌ها در جامعه می‌شود. شهدای انقلاب اسلامی الگوهایی ارزشمند از خودگذشتگی و نماد‌هایی برای ایثار ملت ایران در زمان تهدید دشمنان هستند. امروز روح استقامت، شهادت و جوانمردی در انگیزه تک‌تک جوانان و نوجوانان نظام اسلامی ریشه دوانده که این مهم از برکت برپایی اردو‌های راهیان‌نور است.یکی دیگر از اهداف اردو‌های راهیان نور شناخت عمق سختی‌ها  و مشکلات دست‌یابی به انقلاب اسلامی است که دانشجویان عزیز ما بدانند این نظام اسلامی با چه زحماتی و با ریخته شدن خون چه جوانان با رشادتی به دست ما رسیده است.

منبع: دروازه ورود به بهشت

 
موضوع: دلنوشته، |
نويسنده: admin | تاريخ : 26 / 11 / 1393 بازديد : 64
نظرات پست

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب مرتبط